Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Marzec 9, 2020 0 przez admin

16 października 1978 roku Wanda Rutkiewicz zdobyła Mount Everest. To było pierwsze wejście na najwyższy szczyt świata dokonane przez Polaka. Wanda Rutkiewicz była też pierwszą Europejką a także trzecią kobietą na świecie na wierzchołku najwyższej góry.
Dokładnie w tym samym dniu, konklawe w Rzymie wybrało Karola Wojtyłę na papieża. Rok później, podczas spotkania z Wandą Rutkiewicz, Jan Paweł II powiedział: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”. Wanda wręczyła wtedy naszemu Papieżowi kamień z wierzchołka Mount Everestu.

„Zginę w górach” — mówiła. Dotrzymała słowa — według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę… Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.