Asteroida „w maseczce” minie ziemię w środę 29go kwietnia

Asteroida „w maseczce” minie ziemię w środę 29go kwietnia

Kwiecień 28, 2020 0 przez admin

Asteroida o szerokości około 1.9 kilometra minie ziemię w dniu jutrzejszym. Naukowcy NASA nie przewidują zagrożenia dla naszej planety.

Asteroida nazywa się 52768 (1998 OR2) i została po raz pierwszy zauważona w 1998 roku. 29 kwietnia przeleci w odległości 6.3 miliona kilometrów od Ziemi, poruszając się z prędkością 31 tysięcy km/h. To wciąż 16 razy dalej niż odległość między Ziemią a Księżycem.

Asteroida wygląda, jakby zdawała sobie sprawę z obecnej sytuacji na ziemi, gdyż obserwując ostatnie zdjęcia lecącego obiektu z Arecibo Observatory w Puerto Rico, wydaje się, że nosi maskę na cześć pandemii.

Według wypowiedzi NASA z czas, kiedy asteroida została odkryta, jeśli uderzyłaby w Ziemię, to jest ona „wystarczająco duża, aby wywoływać efekty globalne”.

„Małe elementy topograficzne, takie jak wzgórza i grzbiety na jednym końcu asteroidy 1998 OR2, są fascynujące naukowo”, powiedziała w oświadczeniu Anne Virkki, szefowa w Obserwatorium Arecibo.

Przelot ma nastąpić w środę, 29 kwietnia o 11:56 czasu polskiego, według NASA Center for Near-Earth Object Studies (NEO). Centrum śledzi obiekty bliskie Ziemi, które mogą kolidować z drogą przemieszczania się Ziemi po orbicie okołoziemskiej.

Arecibo Observatory jest placówką National Science Foundation, zarządzaną przez University of Central Florida. Obserwatorium jest wspierane przez NASA w programie (Near-Earth Object Observations Program) w pobliżu Ziemi i analizuje asteroidy od połowy lat 90.

Podczas pandemii naukowcy z Arecibo kontynuują obserwacje dbając o bezpieczeństwo naszej planety. Jednak zgodnie z dystansem społecznym ograniczyli liczbę naukowców i operatorów radarów w obiekcie i noszą maski podczas obserwacji.

Asteroida została sklasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczny obiekt, ponieważ ma więcej niż 500 stóp i znajduje się w odległości 5 milionów mil od orbity Ziemi. Eksperci z Arecibo monitorują asteroidy i wykorzystują obserwacje, aby określić ich ścieżkę w przyszłości, aby sprawdzić, czy stanowią one zagrożenie dla Ziemi.

„Pomiary radarowe pozwalają nam dokładniej wiedzieć, gdzie będzie asteroida w przyszłości, w tym jej przyszłe bliskie podejścia do Ziemi” – powiedziała w oświadczeniu Flaviane Venditti, naukowiec z obserwatorium. „W 2079 r. Asteroida 1998 OR2 przeleci około 3,5 razy bliżej Ziemi niż w tym roku, dlatego ważne jest dokładne poznanie jej orbity”.

Jest to największa asteroida, spodziewana w pobliżu Ziemi w najbliższym czasie, ale nie największa w dłuższym odcinku czasu. Ten zaszczyt należy do asteroidy 3122 Florence (1981 ET3), która przeleciała obok nas i na szczęście przegapiła zderzenie z Ziemią 1 września 2017 r. Ponownie przeleci blisko Ziemi 2go września 2057 r. Szacuje się, że asteroida ma około 4.9 kilometra średnicy.

Lupus Desert / NASA