Grecja przygotowuje się na wakacje 2020. Dobre wieści!

Grecja przygotowuje się na wakacje 2020. Dobre wieści!

Maj 25, 2020 0 przez admin

Zniesiono zakaz podróży dla wszystkich greckich wysp

Od dziś można swobodnie podróżować między wszystkimi greckimi wyspami. Do tej pory, z powodu zakazów podróży ustanowionych na początku wybuchu epidemii, obywatele Grecji mogli podróżować tylko na Kretę.

W sobotę w rozmowie z Ateńsko-Macedońską Agencją Informacyjną (ANA-MPA) przedstawiciele firm żeglugowych oświadczyli, że rezerwacje na poniedziałek są „zadowalające”, a także zauważyli, że wielu obywateli Grecji z domami wakacyjnymi „czekało z niepokojem na tę datę”.

Promy będą działać z 50cio procentową wydajnością. Na większych promach z kabinami może być to 55 procent obciążenia. Jest to możliwe tylko przy ścisłe przestrzeganych protokołów bezpieczeństwa zdrowotnego dla ochrony wszystkich pasażerów. Środki bezpieczeństwa obejmują pomiar temperatury ciała pasażerów przed wejściem na pokład i wypełnienie specjalnego kwestionariusza przez wszystkich pasażerów podróżujących na wycieczki trwające dłużej niż 30 minut. Wejście na pokład nie będzie dozwolone dla osób, kto wykaże objawy COVID-19 lub był w kontakcie z osobą zarażoną w ciągu ostatnich 14 dni – zgodnie z kwestionariuszem wypełnionym przez pasażera. Wszyscy pasażerowie we wszystkich obszarach i przez cały czas muszą również przestrzegać odległości 1,5 metra.

Wskazówki dotyczące hoteli przed czerwcowym ponownym otwarciem

Greckie Ministerstwo Turystyki wydało kompleksowe i szczegółowe wytyczne, których hotele, pola kempingowe, biura podróży i firmy transportowe muszą przestrzegać podczas ponownego otwarcia sezonu turystycznego w czerwcu, w ramach środków zapobiegawczych pandemii COVID-19.


Oczekuje się, że każdy hotel lub obiekt turystyczny opracuje protokół indywidualnego bezpieczeństwa epidemicznego, oparty na wskazówkach ministerstwa i dostosowany do jego obiektów oraz wyznaczy koordynatora, który będzie współpracował z lekarzem. Obiekty turystyczne muszą także przeszkolić personel w zakresie zachowań z gośćmi oraz wprowadzić środki ostrożności dla bezpieczeństwa osobistego podczas pracy w obiektach.

W obszernym oświadczeniu o długości ponad 20 stron dyrektywy obejmowały szkolenie personelu w zakresie rozpoznawania możliwych objawów koronawirusa i wdrażania procedur awaryjnych w możliwych przypadkach; szczegółowe informacje na temat tego, jak personel może sprzątać pokoje i obsługiwać gości; oraz procedury dezynfekcji wszystkich powierzchni, kluczy i materiałów obsługiwanych przez gości.
Pracownicy powinni także codziennie sprawdzać sobie temperaturę, hotel powinien przechowywać dane kontaktowe zarówno personelu, jak i gości (przy jednoczesnym poszanowaniu przepisów RODO) na wypadek, gdyby konieczne było śledzenie kontaktów, oraz zgłaszać wszelkie wskazania że albo pracownicy, albo jakikolwiek gość mają objawy COVID-19.

Szczegółowe przepisy są również określone dla obszarów obiektów, takich jak kuchnie i restauracje, publiczne miejsca odpoczynku, baseny itd., Jednocześnie surowe restrykcje wskazują iż obszary, takie jak kuchnia, są niedostępne dla pracowników, którzy tam nie pracują.
Grecja ogłosiła, że pozwoli na ponowne otwarcie całorocznych hoteli 1 czerwca, w tym pól kempingowych. 15 czerwca ponownie otworzą się hotele sezonowe, tego samego dnia, w którym zostaną wznowione pełne rozkłady lotów z zagranicy – na podstawie listy zatwierdzonych krajów. Wszystkie inne międzynarodowe lotniska w Grecji będą mogły otrzymywać loty z zagranicy od 1 lipca.

Źródło: AMNA )