Travelery 2020 – podsumowanie gali

Travelery 2020 – podsumowanie gali

Maj 20, 2020 0 przez Karolina K.

Tegoroczna gala rozdania nagród podróżniczych „Travelery” odbyła się jak większość wydarzeń w czasie pandemii , czyli na ekranie naszych laptopów. Niby po dwóch miesiącach powinniśmy zacząć się przyzwyczajać, ale do niektórych rzeczy trudno jest się przestawić. Jedną z nich są moim zdaniem, właśnie takie gale, które przez wirtualny format nie oddają niesamowitych emocji, normalnie przez nas przeżywanych. Tak, na przykład nie doświadczamy już mocnego zaciskania kciuków z nadzieją na wygraną naszej ulubionej książki lub blogera, ani głębokiego oddechu ulgi, kiedy tak się dzieje. Przez ekran laptopa wszystko wydaje się mniej rzeczywiste, trochę jakbyśmy oglądali film, który ktoś wcześniej nagrał, a nie galę rozdania nagród.

Prowadzącymi w tym roku byli Michał Cessanis (wicenaczelny magazynu National Geographic) i Tomek Michniewicz (zeszłoroczny zwycięzca „Książki Roku”).

Zwycięzcami kategorii „Podróż Roku” zostali Ola i Arek („Stones on Travel”), którzy pokonali trasę z Panamy do Kanady (łącznie 9 krajów i 12 tysięcy kilometrów).

W kategorii „Bloger Roku” wygrali twórcy „Gdzie Bądź”, czyli Pioter i Zonia. Podróżując, tworzą oryginalne reportaże, które przyciągają uwagę mnóstwa miłośników podróżowania. Nieformalny charakter ich montażu sprawia, że widzowie czują się jakby podróżowali wraz z nimi, a wszystko to otoczone jest dużą warstwą humoru.

„Książką Roku” została okrzyknięta pozycja napisana przez Magdalenę Bartczak pt. „Chile Południowe. Tysiąc niespokojnych wysp”. Reportersko – eseistyczne dzieło opowiada o ludziach zamieszkujących tereny, które znajdują się pod ciągłą presją władzy i wyzwań stawianych przez przyrodę. Jest to książka, która łączy w sobie historyczne opowieści pomagając czytelnikom zrozumieć teraźniejszą ludność tamtych, odległych terenów.

Wygraną w kategorii „Społeczna inicjatywa” otrzymała twórczyni akcji „Książka za worek śmieci”. Pomysłodawczyni tego przedsięwzięcia, Anna Jaklewicz, zaangażowała ponad 700 osób z 14 polskich miast, co pozwoliło na zebranie około 18 ton odpadów. Oprócz oczyszczenia środowiska ze śmieci, ważnym elementem akcji było warsztaty, na których promowany był ekologicznego styli życia.

W ostatniej kategorii „Wyczyn Roku i Człowiek Roku” zwyciężyła Joanna Pajkowska, która jako pierwsza Polka i czwarty polski żeglarz opłynęła samotnie świat, bez zatrzymywania się w portach. Co ciekawe Pajkowska sama sfinansowała całą podróż, którą odbyła na wypożyczonym jachcie.