TURYSTYKA 2020

TURYSTYKA 2020

Maj 14, 2020 0 przez admin

UE planuje ponownie otworzyć granice dla turystów w planie naprawy branży turystycznej.

Kraje europejskie zostaną poproszone o otwarcie granic dla krajów o podobnych profilach ryzyka koronawirusa w ramach planu wzmocnienia branży turystycznej, co jest omawiane w Brukseli.

W środę Komisja Europejska omawiała stopniowe podejście do ponownego otwierania granic, co oznacza, że kraje UE o „podobnych ogólnych profilach ryzyka” w związku z pandemią otworzą się dla turystów z innych krajów, zgodnie z szkicem przedstawionym przez Brukselę.

„Ograniczenia dotyczące podróży powinny zostać najpierw zniesione na obszarach o porównywalnej sytuacji epidemiologicznej i tam, gdzie istnieją wystarczające możliwości w zakresie szpitali, badań, nadzoru i możliwości śledzenia kontaktów” czytamy w drafcie założeń.

Władze UE wcześniej wyrażały niepokój w związku z „korytarzami turystycznymi”, w których państwa członkowskie zawierają dwustronne umowy w celu otwarcia się na siebie nawzajem, ale teraz wydaje się to być rozwiązaniem gotowym do zaakceptowania w praktyce.

Urzędnicy starają się ratować europejski przemysł turystyczny, który stanowi 10% produkcji gospodarczej UE – a w państwach jak Włochy, Hiszpania, Chorwacja i Grecja nawet więcej.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz ogłosił w zeszłym tygodniu, że zamierza otworzyć granice dla gości z bezpiecznych krajów, takich jak Niemcy i Czechy, w ramach działań mających na celu ochronę branży turystycznej kraju alpejskiego.

Estonia, Litwa i Łotwa ponownie otworzą swoje granice od 15 maja, tworząc bałtycką „bańkę podróżną”.

„Pokazaliśmy dobry przykład, stwierdzając bardzo jasno, że tylko kraje, które skutecznie poradziły sobie z sytuacją, mogą się otworzyć” – powiedział premier Litwy Saulius Skvernelis.

Grecja, wśród dziewięciu krajów, które do tej pory odnotowały niski poziom infekcji – utworzyła grupę zarządzającą Smart Covid-19 – i zaproponowała spotkanie ministrów turystyki w celu omówienia idei korytarzy podróży w ramach sojuszu.

Ponieważ około miliona osób – prawie jedna czwarta siły roboczej – zatrudnionych jest w branży turystycznej, Grecja chętnie korzysta z niespodziewanie udanej walki z pandemią.

W propozycjach przedstawionych Ateny sugerują, aby podróżni zostali przetestowani na Covid-19 trzy dni przed wylotem. „Biorąc pod uwagę, że testowanie ludzi po przybyciu na lotnisko będzie trudne, przedyskutowano pomysł tak zwanych testów PCR w celu ustalenia statusu danej osoby, powiedzmy 72 godziny przed podróżą.

Grecja ma nadzieję, że sektor ten zostanie ponownie uruchomiony do 15 czerwca, a kraj otworzy się na zagranicznych turystów do 1 lipca.

Minister turystyki, Harry Theoharis, potwierdził we wtorek, że jeśli nie zostaną poczynione postępy w środę, Ateny zastosują środki, które pozwolą na podróż samolotem poprzez zawarcie „umów dwustronnych” z innymi krajami. Niemcy, Austria, Izrael i Cypr rozpoczęły już rozmowy o „korytarzach podróży” z Grecją. Rozmowy mają być prowadzone również z Bułgarią i innymi krajami bałkańskimi na północy.

Rząd brytyjski zwolnił podróżnych z Francji z obowiązku poddania się 14-dniowej kwarantannie, która będzie obowiązywała większość zagranicznych gości.

Rzecznik Komisji Europejskiej z zadowoleniem przyjął „wszystkie ustalenia, które przywracają nas do normalności”, ale wezwał rząd brytyjski do zastosowania tych samych zasad w innych krajach UE, w których wirus jest pod podobnym poziomem kontroli jak Francja.

Ograniczenia dotyczące kwarantanny dla odwiedzających są również określane przez rządy krajowe, a organ wykonawczy UE przyjmuje podobne podejście, wzywając do równego traktowania krajów o podobnym wskaźniku infekcji. „Spodziewalibyśmy się również, że państwa członkowskie, które zastosują określone środki w kwarantannie, zastosują te same zasady wobec innych państw członkowskich, jeżeli będą miały podobną sytuację epidemiologiczną” – powiedział rzecznik.

Do szczytu sezonu letniego podróżni w całej UE będą mogli sprawdzić interaktywną mapę opracowaną przez służbę naukową Komisji Europejskiej, która dostarczy informacji o najnowszych kontrolach granicznych i warunkach podróży, zgodnie z planami Komisji.

Władza wykonawcza UE wezwie również państwa członkowskie do opracowania planów gotowości na wypadek drugiej fali koronawirusa. Sugeruje, że kraje powinny znieść ograniczenia w podróżowaniu tylko wtedy, gdy podczas całej podróży można zastosować środki przeciwwirusowe, takie jak dystans fizyczny.

Zakazy podróży, samoloty z uziemieniem i zamknięte granice spowodowane pandemią są katastrofalne dla europejskiego przemysłu turystycznego, który obsługuje 27 milionów miejsc pracy – 12% wszystkich miejsc pracy w UE.

Europejski komisarz ds. Gospodarki Paolo Gentiloni powiedział, że europejski przemysł turystyczny straci 40% swoich dochodów w 2020 r. „To oczywiście najbardziej dotknięty sektor” – powiedział, przewidując stopniowe ożywienie po całkowitych stratach w marcu.

Komisja przedstawi zalecenia dotyczące promowania higieny w hotelach i kurortach. „Latem będziemy mieli sezon turystyczny, ale ze środkami bezpieczeństwa i ograniczeniami, które [sprawią, że będzie to zupełnie inne niż w poprzednich sezonach letnich”.

Komisja zobowiązała się do priorytetowego traktowania turystyki w unijnym planie naprawy, który jest wciąż przygotowywany.

Tymczasem komisja odmówiła poparcia kilkanastu państw członkowskich UE wzywających do złagodzenia przepisów dotyczących praw pasażerów, które pozwoliłyby spragnionym gotówki liniom lotniczym zwracać pieniądze kuponami, a nie pieniądze za odwołane loty.

Komisja oczekuje, że klienci powinni zachować prawo do zwrotu gotówki, ale zaproponuje wspólne zasady dotyczące kuponów, aby uczynić je jak najbardziej atrakcyjnymi.

Źródło: theGuardian