Kobieta w podróży

Kobieta w podróży

Czerwiec 19, 2020 0 przez Karolina K.

Dla każdego z nas podróżowanie wygląda inaczej. Niektórych satysfakcjonuje mały wyjazd do miejscowości obok albo chociażby samodzielna podróż do pracy. Inni zadowolą się dopiero, gdy od domu będzie ich dzieliło 8 tys. km (tyle ile wynosi odległość Polski od Tajlandii). Jednak w tej różnorodności łączy nas jedno. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie.

Podróże, tak jak wszystko w naszym życiu, mogą okazać się niebezpieczne jeśli nie zachowamy zdrowego rozsądku. Najlepiej wszędzie wędrować „z głową”. Wszystko świetnie tylko co jeśli jesteś samotnie podróżującą kobietą? Czy te zasady dotyczą także płci pięknej? Jak najbardziej tak i niestety na tym się nie kończą. Nie oznacza to jednak, iż kobiety nie powinny podróżować same. Ostatnio natknęłam się na kilka blogów, w których autorki z całego serca polecają podróże solo. Przede wszystkim dzięki takiej wycieczce kobieta może doświadczyć niezależności i nauczyć się dokonywać niekiedy trudnych wyborów. Podróżując solo jesteśmy sami, a jednak otoczeniu ludźmi. Daje to niesamowite wrażenie połączenia z resztą świata, którego normalnie byśmy nie doświadczyli. Natomiast to wszystko stwarza warunki do osiągnięcia ukrytego celu podróżowania, czyli odkrycia siebie samego.

Ale wracając do bezpieczeństwa. Kobieta przed samotną podróżą ma wiele możliwości zwiększenia szans na bezwypadkowy przebieg wycieczki.

1. UBIÓR

Może to wydawać się banalne, ale wszystkie wieczorowe kreacje powinny zostać w szafie w domu. Strój powinien być przede wszystkim funkcjonalny (wszystko zależy więc od klimatu miejsca w jakie się wybieramy), dlatego gorąco polecam wygodne buty, w których można biegać (nigdy nie wiadomo kiedy może zajść taka potrzeba). Jednak warto do naszego bagażu spakować jedną długą spódnicę, która może przydać się w różnych okolicznościach, na taneczne wypady lub bardziej oficjalne uroczystości.

2. KONDYCJA

Niektórym ten punkt może wydawać się jeszcze bardziej trywialny od poprzedniego, ale moim zdaniem jest to jeden z must have. Życie potrafi być naprawdę nieprzewidywalne, a lepiej jest móc donieść swój bagaż samemu, niż oddawać go w obce ręce. A i oczywiście zwiększa nam to szanse na ucieczkę w razie dojść do niedogodnej sytuacji.

3.  LEKKI BAGAŻ

Punkt niewątpliwie związany z powyższym. Niestety, z przykrością muszę napisać, iż większość z nas (kobiet) ma dużo mniejsze mięsnie od panów. Skutkiem tego jest zmniejszona odporność na ciężkie bagaże. Więc zamiast pakować mnóstwo niepotrzebnych rzeczy do dwudziestokilogramowej walizki, lepiej zabrać mniejszy, ale zdecydowanie bardziej funkcjonalny plecak.

4. PIENIĄDZE

Przede wszystkim nie przechowywać wszystkich swoich oszczędności w jednym miejscu. Byłaby by to tworzenie warunków wymarzonych przez każdego złodzieja. Dobrym pomysłem, jeśli korzystamy z karty, jest przechowywanie środków pieniężnych na różnych kontach bankowych. Często podróżniczki proszą swoich bliskich o regularne przelewanie niezbyt wielkich sum na swoje konta.

5. NIEWIDZIALNY PARTNER

O tym pomyśle pierwszy raz usłyszałam na jakimś podróżniczym spotkaniu i od razu bardzo przypadł mi do gustu. Do portfela wkładamy zdjęcie najlepszego przyjaciela, a na palec obrączkę i voila! Mamy ze sobą nieistniejącego męża, który może zniechęcać natrętne towarzystwo. 

6. ZABEZPIECZENIA

  • Weź ze sobą małą kłódkę (nigdy nie wiadomo kiedy może się przydać).
  • Dobrym pomysłem może okazać się zakup gazu pieprzowego.
  • Skomponuj mały zestaw przetrwania (np. batonik, zapasowa ładowarka do telefonu, chusteczki).
  • Ustal kontakt in case of emergency i zanotuj go w kilku miejscach, a swojemu kontaktowi zostaw ksero paszportu, numer polisy i inne ważne informacje.
  • Na swój adres mailowy wyślij skany wszystkich ważnych dokumentów.
  • Jeśli zabierasz ze sobą sprzęt elektroniczny to dobrym pomysłem będzie obklejenie go np. taśmą klejącą, by nie wydawał się zbyt dużo wart.
  • I chyba jeden z ważniejszych punktów: NIGDY NIE ROZSTAWAJ SIĘ Z ORYGINAŁEM PASZPORTU.

7. WŁOSY

Z tym zawsze jest duży problem. Długie łatwo się plączą i trzeba często je myć, a krótkie potrafią mocno rzucać się w oczy w niektórych częściach świata. Często kobieta z krótko obciętymi włosami kojarzona jest z kobietą wyzwoloną i chętną do zalotów. Szczególnie w Indiach czy na Bliskim Wschodzie. Już nie wspominając o kolorze i problemach jakie można przez niego mieć. Czy jest więc jakieś rozwiązanie tego włosowego kłopotu? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, więc osobiście uważam, że powinniśmy mieć taką fryzurę jaka nam się podoba. Warunek jest taki, że zawsze musimy być ostrożni.

Jeżeli po przeczytaniu tych 7 krótkich punktów odczuwasz niedosyt (co jest jak najbardziej prawdopodobne, są one w końcu tylko krótkim podsumowaniem) to polecam książkę Marzeny Filipczak „Rozważnie i romantycznie. Poradnik dla podróżujących kobiet (oraz mężczyzn, żeby nie bali się ich wypuścić z domu)”. Autorka tłumaczy w niej jak podróżować ze szczyptą zdrowego rozsądku i bezpiecznie, by uniknąć powrotu do domu z mężem.