Mowa Gestów w Podróży

Mowa Gestów w Podróży

Marzec 20, 2020 0 przez admin

Gesty, jakimi posługujemy się codziennie są częścią naszego języka i w wielu przypadkach stanowią znakomite dopełnienie tego, co chcemy Powiedzieć. Często gesty rozumiane są jedynie w pewnej grupie osób, które wywodzą się z pokrewnego środowiska lub spokrewnionego kręgu kulturowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż wiele gestów, jakie stosujemy w naszym rodzimym otoczeniu, podczas podróży mogą oznaczać coś zupełnie innego. Bardzo często ofensywnego, obraźliwego lub ośmieszającego. Warto być świadomym tych różnic przez podróżą, aby uniknąć potencjalnych nieporozumień.

Przygotowaliśmy dla Was kilka gestów, których należy unikać!

  • Znak pokoju z dłonią skierowaną do wewnątrz

Jeśli chciałbyś zamówić dwa piwa w pubie lub może życzyć komuś spokoju w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii lub Nowej Zelandii… Upewnij się, że gdy masz palec wskazujący i środkowy skierowany w górę w kształcie litery V, twoja dłoń jest skierowana na zewnątrz. W przeciwnym razie podajesz równowartość środkowego palca.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Wielka Brytania, Australia, Irlandia i Nowa Zelandia.

  • Kciuk w górę

Ten popularny na Facebook gest sygnalizujący zgodę lub aprobatę w Afganistanie, Iranie, niektórych częściach Włoch i Grecji oznacza to „goń się”, „wypchaj się” a może byś zrozumiane jeszcze bardziej ofensywnie. Następnym razem, gdy spróbujesz pojechać autostopem, powiedzmy, na Peloponez, powinieneś się zastanowić przed wyciągnięciem kciuka.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Afganistan, Iran, części Włoch i Grecja.

  • „OK”

Ten gest, gdzie palcem wskazującym i kciukiem tworzymy okrąg, przy jednoczesnym wyprostowaniu pozostałych palców powszechnie oznacza, że wszystko jest w porządku. Niestety w niektórych krajach jest to gest delikatnie mówiąc nieodpowiedni. Na przykład we Francji oznacza „zero” lub „bezwartościowy”. W Wenezueli, Turcji i Brazylii jest to wulgarny slang, który obraża niemal każdego, na kogo go wskażesz.

Co ciekawe, gest ten niezwykle popularny w świecie (a już szczególnie wśród społeczności nurkowej) gest „Ok”, został dodany przez żydowską organizację Liga Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League – ADL) do listy znaków nienawiści.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Turcja, Brazylia, Wenezuela i Francja.

  • Przywołanie palcem

Chcesz, żeby ktoś do ciebie podszedł, zwijając palec wskazujący ku sobie? Zdecydowanie nie używaj tego gestu, aby przywołać kogoś na Filipinach! Jest to gest zarezerwowany do przywoływania psów (jest też zarezerwowany do przywoływania prostytutek). i jest uważany za bardzo niegrzeczny. Jako pewnego rodzaju przypomnienie o tym geście możesz z podróży wrócić z połamanym palcem wskazującym.. W Singapurze i Japonii ten gest oznacza śmierć.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Filipiny, Singapur i Japonia.

  • Lewa ręka

W większości społeczeństw, zwłaszcza zachodnich, często używa się obu rąk do jedzenia, na przykład podczas jedzenia hamburgera lub jednoczesnego używania widelca i noża. Jednak w kulturach indyjskich i większości Bliskiego Wschodu główną zasadą jedzenia jest używanie tylko prawej ręki. Mądrość polega na tym, że lewą ręką powinieneś używać do „brudnych” zadań, takich jak pomaganie sobie w wydostawaniu się z toalety. Zatem prawa ręka jest jedyną odpowiednią do wkładania jedzenia do ust, nawet jeśli jesteś leworęczny.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Bliski Wschód, Indie, Sri Lanka i Afryka.

  • STOP „Moutoza”

Wyciągnięta otwarta dłoń w geście STOP”, jest interpretowana często jako uspokojenie sytuacji, zgłoszenie swojej osoby, zapewnienia a nawet zgłoszenia się do odpowiedzi przez dziecko w szkole. Ten gest ręki wykonuje się po prostu pokazując dłoń w kierunku od siebie na zewnątrz i rozłożonymi palcami. Wielu z nas używa go do oznaczenia cyfry 5 lub kazania komuś czekać.

Jednak w kraju, w którym demokracja ma swoje korzenie, Grecji, moutza (bo tak nazywany jest ten gest) jest bardzo ofensywna. W starożytnym Bizancjum przestępcy paradowali po mieście na osiołku, siedząc tyłem, z twarzami poplamionymi żużlem. Żużel w dawnej grece nazywał się moutzos, stąd nazwa moutza. Aby rozmazać popiół na twarzy przestępcy, należy go nałożyć na dłoń aplikatora, a następnie wbić w twarz przestępcy. W ten sposób gest stał się obraźliwy. Im bliżej moutza znajduje się na czyjejś twarzy, tym bardziej jest ona uważana za groźną. Każdy zewnętrzny gest ręki w Grecji można uznać za obraźliwy, więc wielu Greków posuwa się tak daleko, że macha cześć i żegna się wewnętrznie, do siebie, jakby się wachlowali.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Grecja

  • FIGA

W starożytnej Grecji znak figowy (zwany również dulya), wykonany ręką zamkniętą w pięść, ale z kciukiem pomiędzy palcem wskazującym i środkowym lub serdecznym, był znakiem płodności i życzenia powodzenia w stosunku do drugiego . W Portugalii i Brazylii figa zachowała swoje duchowe znaczenie i niektórzy na szyi mogą ją postrzegać jako talizman do odpierania złych i złych duchów.

Z drugiej strony, w Turcji i społeczeństwach słowiańskich, a także niektórych innych, jest to obsceniczny gest, odnoszący się czasem do żeńskich narządów płciowych, choć często stosowany jako surowy sposób odmawiania komuś prośby, na przykład o pomoc lub pieniądze.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Turcja

  • Skrzyżowane palce w geście powodzenia

Skrzyżowanie palca wskazującego i środkowego nie przyniesie ci szczęścia w Wietnamie. Tam skrzyżowane palce symbolizują część kobiecej anatomii i można je uznać za bardzo niegrzeczne, gdy błysną na inną osobę.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Wietnam

  • Rogi diabła

Ten gest dłoni, z palcem wskazującym i małym uniesionymi w powietrze, podczas gdy pozostałe trzy są schowane, został popularny przez University of Texas w Austin, dla ich zespołu Texas Longhorns. W rocku i heavy metalu gest ten, czasem nazywany „corna” lub po prostu „rogami”, oznacza, że osoba się kołysze.

Jednak w niektórych kulturach europejskich ten sam gest jest używany jako znak, aby drażnić kogoś, mówiąc, że jego małżonek nie jest wierny. Podobnie w innych kulturach europejskich jest używany przez różne kulty satanistyczne jako ich gest, więc popisywanie się rogami może wpędzić cię w kłopoty.

W 1985 r. Aresztowano pięciu Amerykanów tańczących przed Watykanem, którzy świętowali zwycięstwo w Teksasie na Longhorn; dla obserwatorów wyglądali jak sataniści z piłkami wystarczająco dużymi, aby tańczyć przed najbardziej świętymi miejscami katolickimi.

Wrażliwe na ten gest miejsca to: Włochy, Hiszpania, Portugalia, Brazylia i Kolumbia.

  • Głaskanie lub poklepywanie po głowie

Głowa jest najświętszą częścią ciała w Tajlandii. W wierze buddyjskiej tam właśnie żyje duch. Zatem dotykanie głowy lub włosów innej osoby to zdecydowanie niemiło widziane. Zastanów się dwa razy, zanim pogłaskasz włosy dziecka lub poklepiesz kogoś za dobrze wykonaną pracę! Wrażliwe na ten gest miejsca to: Tajlandia